przy otwarciu strony zatrąbił żuraw

ŻURAWIOWE - GRUIFORMES

Dropiowate
Chruściele

Rodzaj: Grus

Rodzaj: Anthropoides




Rząd ten obejmuje 12 rodzin i ok. 200 gatunków. Należą do niego ptaki prowadzące naziemny tryb życia, zamieszkujące głównie tereny otwarte: stepy, półpustynie, pustynie, jak również podmokłe łąki, bagna i lasy tropikalne.




jedno z możliwych środowisk życia - mokradła Rodzina: Żurawiowate - Gruidae

Żurawiowate - rodzina ptaków z rzędu żurawiowych podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes - obejmuje 15 gatunków żyjących w Ameryce Północnej, Eurazji (poza Archipelagiem Malajskim), w Afryce i Australii, na terenach podmokłych i bagnistych.

Cechy charakterystyczne

  • wyprostowana i smukła sylwetka,
  • długie nogi i szyja oraz wydłużony dziób,
  • nieopierzona część podudzia nad stawem skokowym ma czarne lub czerwone zabarwienie,
  • duże skrzydła - świetne przystosowanie do lotu,
  • wydłużone i obwisłe lotki drugorzędowe zakrywające ogon przy złożonych skrzydłach,
  • brak wyraźnego dymorfizmu płciowego - jednak samce zwykle większe od samic.

Żurawiowate osiągają 72-152 cm wysokości i wagę 2-8 kg. Ubarwienie tych ptaków jest szare, brązowe lub białe, z kontrastowo zabarwionymi różnymi częściami ciała, zwłaszcza głowy, dzioba, ogona i nóg. Głowy żurawiowatych ozdobione są niekiedy czubem z piór. Poza gatunkami z rodzaju Balearica ptaki te nigdy nie siadają na drzewach. Żywią się pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Odbywają urozmaicone tańce godowe. W porze pozalęgowej żyją i żerują stadnie. Wędrują sezonowo. stado leci w charakterystycznym kluczu w kształcie litery V.

Gnieżdżą się na wzniesieniach terenu. Gniazda zakładają na ziemi, jedynie niektóre gatunki z rodzaju Balearica zakładają je na drzewach. Wyprowadzają 1 lęg w roku. Wysiadywaniem 1-3 jaj zajmują się oboje rodzice.



Żuraw - Grus grus

Żuraw - ptak z rodziny żurawiowatych (Gruidae), rzędu żurawiowych (Gruiformes) - Żyje w północnej i wschodniej Eurazji, lokalnie w południowej Europie, na Kaukazie i w Azji Mniejszej, na śródleśnych bagnach, porośniętych olchami lub wierzbami, oraz na rozległych bagiennych łąkach z licznymi kępami krzewów, w pobliżu zbiorników wodnych. Zimuje na Półwyspie Iberyjskim, w północnej i wschodniej Afryce oraz w zachodniej Azji.

Żuraw jest nieco większy od bociana. Osiąga długość ok. 140 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 220 cm i wagę 5-7 kg. Charakteryzuje się wysmukłą sylwetką o długich nogach i szyi oraz wydłużonym dziobie. Upierzenie jego jest popielate z czarnymi końcami skrzydeł; szyja od spodu czarna, z wierzchu biała, czoło i ciemię ciemnoszare, nasada dzioba oraz wierzch głowy czerwone. Charakterystyczną ozdobą żurawia jest zwisający piuropusz przykrywający ogon, utworzony z wydłużonych i poskręcanych wewnętrznych lotek drugorzędowych. W locie żuraw wyciąga szyję przed siebie jak bocian. Ptaki te żywią sięnasionami, jagodami, pędami roślin, owadami, mięczakami oraz drobnymi kręgowcami. Odbywają zbiorowe gody, połączone z charakterystycznymi tańcami. Pary łączą się na całe życie. Żurawie są niezwykle czujne. Przebywają zdala od siedzib ludzkich, chociaż żerują również na łąkach i polach uprawnych.

Gniazdo (o średnicy do 80 cm) żuraw buduje na ziemi, na niewielkim wzniesieniu, z butwiejących części roślin wodnych i traw. Samica znosi 1-2 jaja, które wysiaduje na zmianę z samcem przez 28-31 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo już po 24 godzinach (żurawie są zagniazdownikami), lecz pozostają pod opieką rodziców przez dłuższy czas i wracają na noc do gniazda. Zdolność do lotu uzyskują po 10 tygodniach życia. Żurawie wyprowadzają 1 lęg w roku.

Żurawie należą do ptaków wędrownych. W czasie wędrówki tworzą klucze w kształcie litery V. Jego donośny głos w czasie lotu zwany jest klangorem. Do Polski przylatuje w marcu lub na początku kwietnia, odlatuje we wrześniu lub październiku. Przed odlotem żurawie gromadzą się na tradycyjnych miejscach zbiórek w rejonie wybrzeża Bałtyku, np. na Rugii, Olandii i nad jeziorem Muritz. Żurawie są objęte ochroną gatunkową. Wskazana jest również ochrona terenów podmokłych i bagiennych, ponieważ są one środowiskiem życia tych ptaków.

posłuchaj mojego własnego nagrania żurawi

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
żurawie na tle wróblimp342 kb
żurawiewav12 kb
klangor żurawiwav49 kb
żurawie z innymi ptakamimp361 kb

rodziny, rodzaje i gatunki
alfabetyczny spis ptaków




Żuraw stepowy - Anthropoides virgo

Żuraw stepowy (syn. Grus virgo) - duży ptak wędrowny z rodziny żurawiowatych (Gruidae), rzędu żurawiowych (Gruiformes) - występuje w Afryce, Hiszpanii, południowo-wschodniej Europie i Azji Mniejszej. Zamieszkuje nizinne lub dochodzące do 3000 m n.p.m. tereny pustyń i półpustyń. Zimuje w północno-wschodniej Afryce oraz zachodniej i południowej Azji.

U tych ptaków nie obserwuje się wyraźnego dymorfizmu płciowego w ubarwieniu. Ciało tych żurawi jest szaropopielate, głowa i szyja czarne, za okiem białe pióra tworzą charakterystyczny czub. Lotki drugorzędowe są wydłużone. Osobniki młodociane mają krótsze lotki i mniejsze czuby za okiem utworzone z szarych piór. Upierzenie ich jest ciemniejsze niż u ptaków dorosłych. Dorosłe ptaki osiągają długość ciała ok. 76 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 175 cm i wagę 2100-2750 g. Ptaki te żywią się pokarmem roślinnym z niewielką domieszką zwierząt bezkręgowych.

Żuraw stepowy zakłada gniazdo na ziemi, w suchym terenie, w odległości nie większej niż 1,5 km od wody. Wyprowadza 1 lęg w roku. Samica składa 1-3 jaja, które wysiaduje na zmianę z samcem przez 27-29 dni.

Żurawie stepowe niekiedy zalatują do Polski. Przypuszcza się jednak, że obserwowane w Polsce osobniki to uciekinierzy z niewoli (z ogrodów zoologicznych). Ptaki te są pod ochroną.

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
żuraw stepowymp346 kb

rodziny, rodzaje i gatunki
alfabetyczny spis ptaków



poprzedni rząd
rzędy ptaków
Strona główna