jedno z możliwych środowisk życia - las Rodzina: pokrzewkowate - Sylviidae

Rodzaj Acrocephalus
Świstunki
Świerszczaki
Zaganiacze
Pokrzewki

Rodzaj: Cettia

Rodzaj: Cisticola




Pokrzewkowate (Sylviidae), to rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca ok. 425 gatunków. Ptaki należące do tej rodziny rozpowszechnione są na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Arktyki i Antarktyki. Zasiedlają różnorodne środowiska: leśne, zakrzewione, stepowe, półpustynne, pustynne, nizinne i górzyste. Są to niewielkie ptaki o długości ciała wahającej się od 7 do 28 cm. Pokrzewkowate charakteryzują się smukłą sylwetką, zaostrzonym dziobem i stopami z mocnymi palcami. Ubarwienie obu płci jest zwykle podobne: od szarobrązowego poprzez oliwkowozielone do kolorów jaskrawych, lśniących, z elementami zielonego i żółtego u gatunków tropikalnych. Śpiew pokrzewkowatych jest na ogół przyjemny dla ucha.

Ptaki z tej rodziny gniazdują wśród gałęzi krzewów, drzew, wśród trzcin i na ziemi. W jednym lęgu samica składa zwykle 4-6 jaj, które wysiaduje sama lub wspólnie z samcem przez 11-14 dni. Młode (gniazdowniki) przebywają w gnieździe przez ok. 2 tygodnie.



Podrodzina: gajówki - Sylviinae

Gajówki (Sylviinae), to podrodzina niewielkich ptaków śpiewających z rodziny pokrzewkowatych (Sylviidae), rzędu wróblowych (Passeriformes, obejmująca ok. 350 gatunków. Ptaki z tej rodziny występują w Eurazji, Afryce Północnej i (nielicznie) w obu Amerykach oraz w Australii. Gajówki spotykane są w lasach, parkach i ogrodach, a także nad brzegami rzek i jezior oraz na łąkach. Mają delikatny, szydłowaty dziób i w większości są skromnie ubarwione. Odżywiają się owadami i innymi bezkręgowcami oraz owocami. Gnieżdżą się w niskich krzewach, w kępach traw lub sitowia, w dziuplach położonych nisko nad ziemią lub wprost na ziemi.


Wierzbówka - Cettia cetti

Wierzbówka, świerszczak jedwabisty, jest małym ptakiem z rodziny wierzbówek (Cettiidae), rzędu wróblowych (Passeriformes) i podrzędu śpiewających (Oscines). Dawniej gatunek ten zaliczano do rodziny pokrzewkowatych (Sylviidae). W obrębie tego gatunku wyróżnia się kilka podgatunków. Wierzbówki gniazdują w południowej Europie, południowo-zachodniej Azji (aż po Afganistan) i w północno-zachodniej Afryce. Zasiedlają zakrzewione obszary, często w pobliżu wody. Podgatunki gniazdujące w klimacie gorącym są osiadłe, a te, które przystępują do lęgów w klimacie chłodniejszym, przenoszą się na zimę do południowych rejonów gniazdowania.

U tych ptaków nie obserwuje się dymorfizmu płciowego w ubarwieniu, jedynie niewielkie różnice sezonowe. Wierzch ciała dorosłego ptaka jest brązowy, a spód - białawoszary. Wierzbówki mają jasne brwi, a spodnia część ich ogona upstrzona jest jasnymi plamkami. Charakteryzują się krótkimi, zaokrąglonymi skrzydłami i stosunkowo długim ogonem. Ptaki te osiągają długość ciała ok.13-15 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 15-19 cm i wagę ok. 14-18 g, Wierzbówka wiedzie skryty tryb życia, toteż niełatwo ją zobaczyć. Łatwiej ją usłyszeć i rozpoznać po śpiewie. Pożywieniem wierzbówek są głównie owady oraz drobne bezkręgowce które zbiera z powierzchni ziemi lub chwyta tuż nad nią.

Wierzbówka gniazdo zakłada w niskiej roślinności lub wśród gałązek gęstego krzewu, w pobliżu wody. Gniazdo jest luźno splecionym koszyczkiem o podstawie zbudowanej z liści i łodyg, o ścianach z źdźbeł i korzonków i wyścielonym piórami, włosami, kwiatostanami trzcin i innym miękkim materiałem. W czerwcu samica składa 4-5 czerwonych jaj, które sama wysiaduje przez 16 dni.

W Polsce wierzbówka nie gnieździ się. W naszym kraju jedynie czasami się pojawia. Obecnie (stan z czerwca 2006) ptak ten nie znajduje się już w spisie awifauny krajowej.

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
wierzbówka, nagranie1wav13 kb
wierzbówka, nagranie2wav19 kb
wierzbówka, nagranie3mp330 kb
wierzbówka - nawoływaniemp343 kb

rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków


Chwastówka - Cisticola juncidis

Chwastówka jest małym ptakiem z rodziny chwastówek (Cisticolidae), rzędu wróblowych (Passeriformes) i podrzędu śpiewających (Oscines). Dawniej chwastówki zaliczano do rodziny pokrzewkowatych (Sylviidae). Chwastówka gnieździ się w południowej Europie, północno-zachodniej Afryce, w południowej Azji oraz w Australii, na Nowej Zelandii, na wyspach Melanezji i na Tasmanii. W obrębie tego gatunku wyróżnia się szereg podgatunków. Ptaki te w większości są osiadłe, tylko te, które gniazdują w chłodniejszym klimacie, mogą na zimę wędrować do południowych, cieplejszych rejonów występowania. Chwastówka jest ptakiem trawiastych obszarów klimatu ciepłego i gorącego. Zasiedla zarówno obszary suche (sawanny), które często są niszczone przez sezonowe pożary. Spotyka się ją również na terenach podmokłych. Zajmowane przez chwastówkę środowiska są zawsze zdominowane przez trawy i niską roślinność nieprzekraczającą metra wysokości.

U tych ptaków nie obserwuje się wyraźnego dymorfizmu płciowego w ubarwieniu. Chwastówka ma wierzch ciała jasnordzawy, pokryty czarnymi smugami, a spód ciała i podogonie - białawe. Ma również jasną oprawę oczu i wachlarzowaty ogon z białoczarnymi końcówkami piór. Ptak ten osiąga długość ciała ok. 10 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 12-14 cm i wagę ok. 7-9 g. Żywi się głównie owadami zbieranymi z powierzchni ziemi lub chwytanymi tuż nad nią. Chwastówkę łatwiej jest usłyszeć, niż zobaczyć, zwłaszcza poza okresem godowym, kiedy rzadko opuszcza swoje trawiaste siedlisko.

Samce chwastówek są poligamiczne. Gniazdo buduje samica w kępie trawy, sitowia lub w roślinności bagiennej. Gniazdo jest gruszkowate, splecione z trawy i pajęczyny, wyścielone pajęczyną, trawą, kwiatami, włosami i puchem. Samica składa 4-6 jaj, które sama wysiaduje przez ok. 12-14 dni. Jaja są białe lub jasnoniebieskie, bez plam lub pokryte czerwonymi, fioletowymi albo czarnymi plamkami.

Chwastówki dotychczas w Polsce nie stwierdzono.

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
Chwastówka, nagranie1mp311 kb
chwastówka, nagranie2wav13 kb
chwastówka, nagranie3wav15 kb

rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków


rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków


Ptaki niewróblowe
Strona główna