przy otwarciu strony odezwał się mysikrólik

jedno z możliiwych środowisk życia - las Rodzina: mysikrólikowate - Regulidae




Rodzaj: Regulus


Mysikrólikowate, mysikróliki (Regulidae), rodzina małych ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmuje 6 gatunków. Występują w lasach iglastych i mieszanych Europy, Azji, Ameryki Północnej i północnej Afryki.

Są to bardzo ruchliwe ptaki o krótkich i cienkich dziobach, zaokrąglonych skrzydłach i krótkich ogonach. Osiągają 8-12 cm długości ciała i ważą ok.5-8 g. Odżywiają się małymi owadami, ich larwami i jajeczkami, a w okresie zimowym drobnymi nasionami. Po okresie lęgowym przebywają w niewielkich stadach.

Gniazdują w ukryciu wśród gęstych gałęzi drzew szpilkowych. Budują gniazda kuliste lub w kształcie czaszy. W Polsce występują 2 gatunki: mysikrólik (Regulus regulus) i zniczek (Regulus ignicapillus). Obydwa są pod ochroną.



Mysikrólik - Regulus regulus

Mysikrólik - mały, częściowo wędrowny ptak z rodziny mysikrólikowatych (Regulidae), rzędu wróblowych (Passeriformes) - występuje w Europie środkowej i wschodniej (na południu Europy występuje rzadziej), w Azji Mniejszej, w Azji Północnej oraz w Ameryce Północnej. Zimuje w Europie Południowej, północnej Afryce i w południowej części Ameryki Północnej. Zasiedla zwarte bory i lasy mieszane ze świerkami lub jodłami.

Wierzch ciała mysikrólika jest oliwkowozielony, kuper jaskrawożółty, brzuch jasny, lotki i sterówki brązowe, na skrzydłach widnieją po dwie białe pręgi. Na głowie mysikrólika znajduje się czarno obrzeżona pręga, która u samca jest pomarańczowa, a u samicy - żółta. Mysikrólik osiąga długość ciała ok. 9 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 15 cm i ciężar 4-7 g. Pożywieniem tych ptaków są drobne owady nadrzewne, ich jaja i larwy oraz pająki. Mysikrólik (wraz ze zniczkiem - Regulus ignicapillus) jest najmniejszym z europejskich ptaków. Jest to ptaszek niezwykle ruchliwy. W poszukiwaniu pokarmu na zwisających gałązkach świerkowych często zawisa głową w dół.

Gniazdo mysikrólik zakłada na świerku lub jodle na wysokości 4-12 m nad ziemią. Jest ono przytwierdzone do spodniej strony bocznej gałęzi i wplecione w zwisające cienkie gałązki. Gniazdo jest konstrukcją zamkniętą. Od maja do lipca trwa u tych ptaków sezon lęgowy. Mysikróliki wyprowadzają do dwóch lęgów w sezonie. Samica składa 9-11 jaj (kremowobiałe z gęstym brązowym plamkowaniem), które sama wysiaduje przez 15-17 dni. Pisklęta (gniazdowniki) opuszczają gniazdo po ok. 14-15 dniach.

W Polsce mysikrólik jest pospolity głównie w lasach świerkowych, w górach i w północno-wschodniej części kraju. Mysikróliki także u nas licznie zimują. Przeloty mysikrólików przez nasz kraj przypadają na kwiecień oraz na wrzesień i październik. Gatunek ten objęty jest ochroną.

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
mysikrólik1wav18 kb
mysikrólik2mp363 kb
mysikrólik3mp373 kb
mysikrólik i ziębamp3155 kb

rodziny i gatunki


Zniczek - Regulus ignicapillus

Zniczek - mały ptak wędrowny z rodziny mysikrólikowatych (Regulidae), rzędu wróblowych (Passeriformes) - występuje w Europie południowej na zachód od Bugu, Azji Mniejszej i Maghrebie. Zimuje w północnej Afryce, południowej Francji i na Półwyspie Iberyjskim. Zasiedla bory i lasy mieszane.

Ptaszek ten ubarwieniem i wielkością jest bardzo zbliżony do mysikrólika. Ma jednak inny, bardziej skontrastowany rysunek na głowie, gdzie nad okiem przechodzi biała brew z czarnymi paskami u góry i dołu. Samiec ma na głowie jaskrawopomarańczową ozdobę (nie ma jej samica), którą ukazuje, gdy jest zaniepokojony. Samica jest ubarwiona bardzo podobnie do samca. Poza tym wierzch ciała zniczka (podobnie jak u mysikrólika) jest oliwkowozielony, kuper jaskrawożółty, brzuch jasny, lotki i sterówki brązowe. Ptaszek ten osiąga długość ciała ok. 9 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 16 cm i ciężar 4-7 g. Śpiew tego ptaka to zwrotka składająca się z kilkunastu cichych, bardzo wysoko brzmiących gwizdów wyśpiewywanych w coraz szybszym tempie. Zniczek żywi się drobnymi owadami, ich jajami i larwami.

Gniazdo zniczka jest również kształtem zbliżone do gniazda mysikrólika, lecz umieszczone jest niżej - np. w krzaku jałowca. Zniczek wyprowadza do dwóch lęgów w sezonie. Sezon lęgowy u tych ptaków trwa od maja do lipca. W jednym lęgu samica składa 7-12 jaj, które wysiaduje sama przez 14-17 dni. Młode opuszczają gniazdo po około dwóch tygodniach.

W Polsce zniczek należy do ptaków lęgowych. Gatunek tych ptaków jest objęty ochroną. Przeloty zniczków przez nasz kraj mają miejsce w kwietniu oraz od sierpnia do października.

posłuchaj moich własnych nagrań zniczka

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
zniczek śpiewa na tle innych ptakówmp344 kb
zniczek - śpiewmp3129 kb

rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków


ptaki niewróblowe
Strona główna