Wikłacze - Ploceidae

  Rodzina wikłaczy zawiera 17 rodzajów i 116 gatunków. Przynależność niektórych rodzajów i gatunków do tej rodziny ciągle wzbudza spory wśród ornitologów. Wikłacze, wikłaczowate należą do rzędu wróblowych (Passeriformes) i podrzędu śpiewających (Oscines). Według nowszych teorii wikłaczowate nie są blisko spokrewnione z wróblowatymi (Passeridae) ani z trznadlowatymi (Emberizidae). Większość gatunków występuje w Afryce subsaharyjskiej, pozostałe w Azji i Australii.

  Wikłaczowate są niedużymi ptakami z grubym, stożkowatym dziobem. Samce wielu gatunków, zwłaszcza z regionów tropikalnych, są kolorowo ubarwione, często z elementami żółtymi, czerwonymi lub czarnymi. U wikłaczy zwykle występuje dymorfizm płciowy, często wiekowy lub sezonowy. Są to ptaki żywiące się zazwyczaj ziarnem zbóż i nasionami traw, a także owadami. Kształt dziobów pomaga wikłaczowatym w jedzeniu nasion.

  Wikłacze zawdzięczają swoją nazwę niezwykle misternym gniazdom. Gniazda te są najbardziej skomplikowane w świecie ptaków. Wiele gatunków wije małe gniazda, ale niektóre, w szczególności bawolik białogłowy (Dinemellia dinemelli) z Afryki wschodniej buduje niezwykle okazałe, kuliste gniazda. Każdy gatunek do budowy gniazd używa specyficznych dla siebie materiałów, popularne są źdźbła traw lub włókna liści, splatane ze sobą w skomplikowane kosze. W zależności od gatunku gniazda różnią się również kształtem, wielkością i techniką splatania. Niektóre gatunki budują zbiorowe gniazda plecione z ciernistych gałązek lub patyków. Wikłacze to stadne ptaki, które często gniazdują kolonijnie. Kolonie mogą liczyć 100-300 par ptaków. Gniazda kolonii usytuowane są często w pobliżu zbiorników wodnych. U niektórych, gniazdujących kolonijnie gatunków, na jednej gałęzi znajduje się kilka gniazd. Inne, Gniazdujące kolonijnie ptaki, budują wspólne gniazdo, przykryte jednym dachem, ale każda para ma swoją, gruszkowatą komorę lęgową, do której prowadzi rurowate wejście z otworem wlotowym u dołu gniazda. Średnica dolnej części takiej budowli może dochodzić do ośmiu metrów, zaś jej wysokość - do czterech metrów. Para ptaków buduje gniazdo wspólnie, przy czym początkowe stadia są zazwyczaj wykonywane przez samca i stanowią swego rodzaju reklamę jego możliwości. Samica znosi 2-8 jaj, których wysiadywanie trwa 10-17 dni. Młode opuszczają gniazdo po 12-28 dniach.

  Wikłacz czerwonodzioby (Quelea quelea) uważany jest za najliczniejszego ptaka na świecie. Jego populację ocenia się na 1,5 miliarda osobników. Wikłacze czerwonodziobe mogą wyrządzać poważne szkody w uprawach.

Przykłady głosów wikłaczy

<<wstecz