jedno z możliwych środowisk życia - las Rodzina: muchołówkowate - Muscicapidae




rodzaj: Ficedula

Rodzaj: Muscicapa

głosy innych muchołówek


Muchołówkowate (muchołówki), to rodzina niewielkich i średnich ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), licząca 147 gatunków. Ptaki z tej rodziny występują w Eurazji, Afryce i Australii. Mają zróżnicowaną wielkość - od 10 do 60 cm. Posiadają stosunkowo płaski, szeroki dziób i krótkie nogi. Upierzenie muchołówek ma kolor od szarego do jaskrawo kontrastowego. U tych ptaków obserwuje się dymorfizm płciowy w ubarwieniu. Muchołówkowate zamieszkują rozmaite środowiska leśne i parkowe. Odżywiają się głównie owadami chwytanymi w locie, zbieranymi w ściółce leśnej lub wśród gałęzi. Niektóre uzupełniają dietę jagodami. Gniazdują w dziuplach, rozwidleniach gałęzi lub w opuszczonych gniazdach innych ptaków. Gatunki z północnych rejonów są wędrowne sezonowo. W Polsce spotyka się 4 gatunki: muchołówkę szarą, muchołówkę żałobną, muchołówkę białoszyją i muchołówkę małą. Wszystkie chronione.




Muchołówka białoszyja - Ficedula albicollis

Muchołówka białoszyja jest niewielkim ptakiem wędrownym z rodziny muchołówkowatych (Muscicapidae), rzędu wróblowych (Passeriformes). Występuje w Europie od Francji i Włoch przez południową i środkową Europę do Uralu, w Azji Mniejszej oraz na Bliskim Wschodzie. Bytuje w dużych kompleksach wilgotnych, starych lasów liściastych i mieszanych, w parkach, dużych ogrodach i sadach. Na zimę odlatuje do Afryki.

Samiec charakteryzuje się czarnym upierzeniem głowy, pleców i ogona, białą obrożą wokół szyi, białym kuprem i spodem ciała. Samica jest szarobrązowa z jaśniejszym spodem. U obu płci występują białe pasy na skrzydłach. Muchołówka białoszyja osiąga długość ciała ok. 13 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 24 cm i wagę 12-16 g. Odżywia się owadami chwytanymi w locie.

Gnieździ się w dziuplach wyścielonych liśćmi, trawą, włosiem i sierścią. Sezon lęgowy u tych muchołówek trwa od maja do czerwca. Samica składa 5-7 jaj, które sama wysiaduje przez 12-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami, więc jeszcze przez pewien czas muszą pozostawać w gnieździe, gdzie są karmione przez rodziców. Muchołówki te wyprowadzają 1 lęg w roku.

W Polsce muchołówka białoszyja jest ptakiem lęgowym głównie we wschodniej i południowej części kraju. Przylatuje do nas w kwietniu-maju, a odlatuje w sierpniu-wrześniu. Muchołówki te są objęte ochroną.

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
muchołówka białoszyja- nawoływaniemp348 kb
muchołówka białoszyja i inne ptakimp3195 kb
muchołówka białoszyja - trochę inna piosenkamp337 kb

rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków
ptaki wróblowe




Muchołówka żałobna - Ficedula hypoleuca

Muchołówka żałobna jest małym ptakiem wędrownym z rodziny muchołówkowatych (Muscicapidae, rzędu wróblowych (Passeriformes). Występuje w kilku podgatunkach. Bytuje w Eurazji i w Afryce. Zimuje w Afryce zachodniej, na północ od równika. Zasiedla lasy wszelkich typów, zarówno liściaste jak i mieszane. Pojawia się również w zadrzewieniach, parkach i ogrodach. Unika miejsc wilgotnych.

Muchołówka żałobna ma krępą budowę ciała i stosunkowo krótki ogon. Samce w szacie godowej są najczęściej czarno-białe, czasami bardziej szarawe. U nasady lotek pierwszorzędowych widnieje słabo zaznaczona biała kreska. Ciało samicy jest szaro-brązowe, brzuch biały z beżowym nalotem. Obie płci mają jasne krawędzie ogona. Muchołówka żałobna osiąga długość ciała ok. 13 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 23-24 cm i ciężar ok. 12-14 g. Żywi się owadami i ich larwami. Poluje przesiadując w punkcie obserwacyjnym. Gdy wypatrzy zdobycz chwyta ją w locie i powraca na poprzednie miejsce, aby ją zjeść. Muchołówka ta zbiera również stawonogi i inne drobne bezkręgowce z ziemi, z gałęzi i z drzew. Późnym latem, w drodze na zimowisko lub gdy w sezonie lęgowym jest mało owadów zjada owoce i nasiona.

Sezon lęgowy u muchołówek żałobnych trwa od kwietnia do czerwca. W tym czasie ptaki te wyprowadzają 1 lęg. Gniazdo muchołówka buduje z suchych traw, liści i łyka w dziupli lub budce lęgowej. Samce przylatują na rewiry lęgowe w końcu kwietnia, samice ok. 1 tydzień później. Niektóre samce (te które zajęły najlepsze terytoria) są poligamiczne i mają do trzech samic. W maju samica składa 4-7 blado-niebieskich (rzadziej białych) jaj z rudymi plamkami, które sama wysiaduje przez 13-15 dni. Pisklęta są gniazdownikami, więc jeszcze przez pewien czas pozostają w gnieździe, gdzie są karmione przez rodziców.

W Polsce muchołówka żałobna jest ptakiem lęgowym. Przylatuje do nas w kwietniu-maju, a odlatuje w sierpniu-październiku. Jest objęta ochroną.

W Polsce jest gatunkiem lęgowym. Chroniona.

posłuchaj moich własnych nagrań muchołówki żałobnej

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
muchołówka żałobna - jedna zwrotkawav16 kb
muchołówka żałobna na tle innych ptakówmp3157 kb
muchołówka żałobna nad morzemmp369 kb

rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków
ptaki wróblowe




Muchołówka mała - Ficedula parva

Muchołówka mała jest małym ptakiem wędrownym z rodziny muchołówek (Muscicapidae), rzędu wróblowych (Passeriformes). Na sezon lęgowy przylatuje do Eurazji, a na zimę odlatuje do Indii i południowo-wschodniej Azji. Zasiedla wysokie, zwarte lasy liściaste (głównie) i mieszane.

Samiec tej muchołówki ma czerwone gardło i pierś oraz szarą szyję i boki klatki piersiowej. Samice i osobniki niedojrzałe mają pierś barwy żółtawej lub koloru ochry. Ptaki te osiągają długość ciała ok. 13 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 21 cm i ciężar 8-12 g. Odżywiają się owadami (głównie chwytanymi w locie) i pająkami.

Gniazdo muchołówka mała zakłada w płytkim zagłębieniu lub szczelinie drzewa, pod odstającą korą. Buduje je ze zbutwiałych liści i mchu, wyściela trawą, włosiem, mchem i liśćmi. Sezon lęgowy trwa u tych ptaków przez maj i czerwiec. W tym czasie samica składa 5-6 białawych (czasami żółtawych lub niebieskozielonych) jaj, z czerwonobrązowymi plamkami, które sama wysiaduje przez 12-13 dni. Pisklęta są gniazdownikami, więc jeszcze przez pewien czas pozostają w gnieździe pod opieką rodziców. Muchołówka mała wyprowadza 1 lęg w roku.

W Polsce muchołówka mała jest rzadkim ptakiem lęgowym, głównie na wschodzie i północy kraju. Przylatuje do nas w maju, a odlatuje w sierpniu-wrześniu. Jest pod ochroną.

posłuchaj moich własnych nagrań muchołówki małej

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
muchołówka mała - jedna zwrotkawav17 kb
muchołówka mała - śpiewmp3129 kb
muchołówka mała - inne motywymp397 kb
muchołówka mała i inne ptakimp397 kb

rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków
ptaki wróblowe




Muchołówka szara - Muscicapa striata

Muchołówka szara jest niewielkim ptakiem wędrownym z rodziny muchołówek (Muscicapidae), rzędu wróblowych (Passeriformes. W tej grupie ptaków wyróżnia się kilka podgatunków. Muchołówka szara występuje w Eurazji i Azji Mniejszej. Zimuje w Afryce i Azji. Bytuje na obrzeżach starych drzewostanów, w parkach, ogrodach, cmentarzach, często w okolicach osiedli ludzkich, gdzie też niekiedy zakłada gniazdo.

Ciało tej muchołówki jest głównie oliwkowoszare i brudnobiałe. Ptak ten osiąga długość ciała ok. 15 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 25 cm i ciężar 14-20 g. Odżywia się chwytanymi w locie owadami. Czatuje na nie, siedząc na gałęzi, słupie lub kamieniu. Po schwytaniu ofiary powraca do poprzedniego punktu obserwacyjnego, aby ją zjeść. Niekiedy w czasie sezonu lęgowego, znacznie częściej jesienią, uzupełnia dietę jagodami.

Gniazdo muchołówka szara zakłada w szczelinach drzeh i ścian budynków, a także w budkach lęgowych. Gniazdo jest luźną, czarkowatą konstrukcją splecioną z gałązek, suchych traw, korzonków, mchu i porostów, a wyścielone miękkim włosiem i piórami. Muchołówki te wyprowadzają 1 do 2 lęgów w roku. Sezon lęgowy trwa przez maj i czerwiec. W jednym lęgu samica składa 4-6 jaj o tle bladoniebieskim, niebieskim, zielonym, żółtawym lub białawym, z czerwonobrązowymi i szaropurpurowymi plamkami. Wysiaduje je sama przez 12-14 dni. Młode (gniazdowniki) opuszczają gniazdo po dwóch tygodniach.

Muchołówka szara W Polsce jest ptakiem lęgowym. Przylatuje do nas w kwietniu-maju, a odlatuje w sierpniu-wrześniu. Objęta jest ochroną.

posłuchaj moich własnych nagrań muchołówki szarej

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
muchołówka szara1mp316 kb
muchołówka szara2mp3118 kb
muchołówka szara - dłuższy występmp3141 kb
muchołówka szara w chórze ptakówmp3177 kb

rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków
ptaki wróblowe




głosy innych muchołówek
posłuchajtyp plikurozmiar
muchołówka nadobna - Ficedula narcissinaptak dotychczas w Polsce nieobserwowanywav17 kb
muchołówka nadobna1mp311 kb
muchołówka nadobna2mp324 kb
muchołówka nadobna3mp326 kb
muchołówka nadobna i inne ptakimp356 kb
muchołówka półobrożna - Ficedula semitorquataptak dotychczas w Polsce nieobserwowanymp323 kb
muchołówka brunatna - Muscicapa dauuricaptak dotychczas w Polsce nieobserwowanymp32.75 mb
muchołówka mugimaki - ficedula mugimakiptak dotychczas w Polsce nieobserwowany wav49 kb

rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków



ptaki niewróblowe Strona główna