Rodzina: ziarnojady - Fringillidae

trznadlowate
łuszczaki

rodzaj: Passerina




Ziarnojady, to rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca ok. 450 gatunków, zgrupowanych w 4 podrodziny: trznadlowate (Emberizinae), zięby Darwina (Geospizinae), łuszcze (Pyrrhuloxiinae) oraz łuszczaki (Fringillinae). Systematyczny skład tej rodziny budzi spory wśród ornitologów i nie jest do końca ustalony. Na przykład według niektórych systematyków trznadlowate traktowane są jako podrodzina (Emberizinae) rodziny ziarnojadów, a według innych stanowią odrębną rodzinę ptaków o nazwie Emberizidae).

Ziarnojady są niewielkimi (8-25 cm długości) ptakami prowadzącymi nadrzewny lub naziemny tryb życia. Charakteryzują się dużą okrągłą głową z silnym, krótkim i masywnym dziobem, krótką szyją oraz silnymi nogami. U większości gatunków dymorfizm płciowy w ubarwieniu i wielkości jest dość wyraźnie zaznaczony. Samce są większe i bardziej jaskrawe niż samice.




jedno z możliwych środowisk życia - skraj lasu Podrodzina: łuszcze - Pyrrhuloxinae

Łuszcze (Pyrrhuloxiinae), to podrodzina małych ptaków z rodziny ziarnojadów (Fringillidae), rzędu wróblowych (Passeriformes), licząca ok. 130 gatunków. Ptaki z tej podrodziny występują w różnych środowiskach obu Ameryk. Charakteryzują się krótkim, mocnym dziobem przystosowanym do odżywiania się nasionami, jagodami i owadami. Gatunki tropikalne posiadają jaskrawe ubarwienie. Często spotykany jest znaczny dymorfizm płciowy w ubarwieniu.




Łuszczyk indygo - Passerina cyanea

Łuszczyk indygo jest niewielkim ptakiem z rodziny kardynałów (Cardinalidae), rzędu wróblowych (Passeriformes) i podrzędu śpiewających (Oscines). Dawniej gatunek ten był zaliczany do ziarnojadów (Fringillidae). Występuje we wschodniej części USA, w Meksyku i Ameryce Środkowej. Zamieszkuje skraje lasów i zadrzewienia śródpolne. Zimuje w południowej części Ameryki Środkowej i na Kubie.

Ptaszek ten osiąga długość ciała ok. 12 cm i wagę 11-21 g. W okresie godowym samiec jest ciemnoniebieski, a samica - żółtobrązowa. łuszczyk indygo odżywia się owadami, nasionami, owocami i jagodami. Gniazdo buduje w rozwidleniu gałązek na wysokości ok. 6 m nad ziemią.

Do Polski ptak ten bardzo rzadko zalatuje. Jest za to często spotykany w hodowlach domowych. Może krzyżować się z kanarkiem domowym. Obecnie (stan z czerwca 2006) ptak ten nie figuruje już w spisie awifauny krajowej.

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
łuszczyk indygomp3144 kb
inna piosenka łuszczyka indygomp378 kb

rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków


Ptaki niewróblowe
alfabetyczny spis ptaków
Strona główna