przy otwarciu strony odezwał się ibis kasztanowaty

jedno z możliwych środowisk życia - mokradła. Rodzina: Ibisowate - Threskiornithidae

Warzęchy

Rodzaj: Plegadis

Rodzaj: Threskiornis




Ibisowate, rodzina stosunkowo dużych, długonogich i długodziobych ptaków z rzędu brodzących (Ciconiiformes) o wielkości 60-90 cm. Należą do niej dwie podrodziny: ibisy (Threskiornithinae) i warzęchy (Plataleinae) liczące łącznie 31 gatunków.

Są ptakami związanymi ze środowiskiem wodno-lądowym poprzez specyficzne przystosowanie do pobierania odpowiedniego pokarmu (drobne zwierzęta wodne, owady, skorupiaki, robaki itp.). Większość gatunków występuje w strefie międzyzwrotnikowej, a nieliczne w umiarkowanej.

Charakteryzują się długimi i zagiętymi w dół (ibisy) lub łopatkowo zakończonymi dziobami (warzęchy). Mają upierzenie najczęściej czarne, brązowe lub białe, również czerwone i różowe. U ptaków tej rodziny nie zauważa się dymorfizmu płciowego w wyglądzie.

Gniazdują kolonijnie, zazwyczaj w koronach drzew, wysokich zaroślach lub na urwiskach skalnych. Wysiadywanie jaj trwa ok. 21 dni. Młode przebywają w gnieździe 14-21 dni.

Ibis Kasztanowaty - Plegadis Falcinellus

Ibis kasztanowaty należy do rodziny ibisowatych (Threskiornithidae), rzędu brodzących (Ciconiiformes). Występuje w południowej Europie, Azji, Australii, Afryce i Ameryce Południowej. Zamieszkuje porośnięte trzcinami bagna, delty wielkich rzek, laguny i słone jeziora.

Ptak ten, o długości - 55 cm i rozpiętości skrzydeł - 100 cm, ma długie nogi i długi dziób, przez co jest znakomicie przystosowany do brodzenia po płytkich wodach lub bagnach. Żywi się skorupiakami, robakami i mięczakami.

Gnieździ się na drzewach, w zaroślach lub trzcinach. Poszczególne pary zakładają gniazda tak blisko siebie, że tworzą one często wspólną platformę.

W Polsce obserwowany był zaledwie 30 razy, zazwyczaj wiosną i jesienią. Jest gatunkiem chronionym.

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
ibis kasztanowatymp346 kb

rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków

Ibis Czczony - Threskiornis Aethiopicus

Ibis czczony (Threskiornis aethiopicus), należy do rodziny ibisowatych, rzędu brodzących. Zamieszkuje płytkie śródlądowe mokradła i podmokłe tereny nadbrzeżne Afryki na południe od Sahary, Madagaskar i niziny Iraku.

Dorosły ptak, o długości ciała do 75 cm, Ma białe upierzenie tułowia oraz czarno ubarwioną nagą głowę i szyję, ogon i końcówki lotek. Młode do wieku 2 lat mają głowę i szyję opierzoną delikatnym białym puchem z czarnymi cętkami.

Ibis żeruje w dużych skupiskach zarówno na lądzie, jak i w płytkiej wodzie, wyszukując długim, lekko zagiętym dziobem, małe gady, robaki, skorupiaki, owady i małe ryby. Odżywia się również różnymi odpadkami organicznymi w pobliżu osiedli ludzkich.

Gnieździ się kolonijnie na skałach, w koronach drzew lub na ziemi wśród trzcinowisk. Wyprowadza 1 lęg w roku.

W starożytnym Egipcie był czczony jako ptak święty. Jego kult sięga pięciu tys. lat wstecz. Uważany był za wcielenie boga Thota, którego posłaniem było rejestrowanie losów wszystkich ludzi na świecie i przedstawiany był jako ibis lub człowiek z głową ibisa. W Egipcie ptak ten pojawiał się podczas wiosennych rozlewów Nilu i był zwiastunem obfitych plonów. Obecnie w Egipcie jest ptakiem bardzo rzadko spotykanym.

głosy
posłuchajtyp plikurozmiar
ibis czczonymp319 kb

rodziny i gatunki
alfabetyczny spis ptaków

poprzednia rodzina
następna rodzina
brodzące
strona główna